Workshop MagnIM

Ve dnech 10. -14. června 2013 hostil Kabinet výuky obecné fyziky workshop pro studenty zapojené do projektu Magnesium Implants v rámci "Marie Curie Actions".

Skenovací elektronový mikroskop  TESCAN MIRA I LMHMIRA

V akademickém roce 2012/2013 přibyl v praktiku III skenovací elektronový mikroskop, který umožnil obohacení nabídky úloh. V úloze „Optická versus elektronová mikroskopie“ v praktiku III mají studenti možnost srovnat vlastnosti běžného vědeckého  optického   mikroskopu s parametry rastrovacího elektronového mikroskopu a získat MIRA2první zkušenost při práci s tímto přístrojem.  Také se seznamují s fyzikálními principy sledování interakcí elektronového svazku s pevnou látkou, které jsou základem elektronové mikroskopie. Druhá úloha pracující se skenovacím elektronovým mikroskopem má za cíl seznámit studenty s dalším významným vybavením stávajícího mikroskopu s EDX detektorem. Její název je „Využitírentgenové energiově disperzní analýzy v materiálovém výzkumu“ a   je součástí praktika IV – atomová a jaderná fyzika.

Dokončení rekonstrukce fyzikálních praktik

V létě 2011 byla přestavbou praktika IV a části praktika III dokončena celková rekonstrukce místností fyzikálních praktik. Rekonstrukce praktik I, II a části III byly provedeny již v předchozích letech.

V místnostech s optickými stoly byla zvýšena nosnost a pevnost podlahy vybetonováním, dále nově osazena elektroinstalace, navýšen počet zásuvek pro připojení k internetu a opraven systém zatemňování. Byl pořízen moderní laboratorní nábytek lépe vyhovující současným nárokům. Koupě nábytku byla částečně financována Nadací Karla Urbánka. Níže si můžete prohlédnout fotografie z průběhu rekonstrukce a nových prostor všech praktik.